Jezioro Narie

jezioro-narie

Jezioro Narie

Jedno z najpiękniejszych, najczystszych polskich jezior. Położone w województwie warmińsko-mazurskim w powiecie ostródzkim w gminie Morąg, leży na terenie Pojezierza Iławskiego granicach Narieńskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, na wysokości 104,6 m n.p.m.
Narie jest jeziorem polodowcowym, głębokość w kilku miejscach sięga ponad 40 m. Dno jeziora jest urozmaicone, z głębokimi rynnami i licznymi pagórkami. Brzegi są piaszczyste i muliste. Przy brzegach w płytszych miejscach dominuje roślinność szuwarowa. Brzegi jeziora miejscami są wysokie, strome i częściowo zalesione. Linia brzegowa o długości około 50 km urozmaicona jest wieloma zatokami i półwyspami. Średnia głębokość wynosi około 10 m. natomiast przeźroczystość wody sięga 5 m.
Powierzchnia jeziora wynosi około 1240 ha, a jego malowniczość podkreślają liczne wyspy.

Wyspy na jeziorze Narie

Na jeziorze rozrzucone jest kilkanaście wysp m.in.:
Wyspa Brzozowa Kępa
Goła Kępa lub „Baba Jaga"
Gierszak – wysepka położona w cieśninie jeziora Narie, przy Ponarskim Kącie.
Grekna
Łabuny
Mały Ostrów
Mały Trzciniak
Trzciniak Wielki
Olszowy Ostrów
Ponarska Kępa wysepka na zatoce Ponary, w odnodze jeziora Narie
Wyspa Ptasia Kępa Mała
Wyspa Ptasia Kępa Duża
Wielki Ostrów
Zielony Ostrów

Na jednej z wysp, jak głosi legenda, ukryty jest skarb.

Północna część jeziora

Jezioro od północnej części odwadnia rzeczka Narienka wpadająca do jeziora Mildzie. Jezioro Narie połączone jest także z kilkoma niewielkimi jeziorami: na północnym-wschodzie z Ponaprami i Ponaprami Małymi w okolicy wsi Janowo. W środkowo-wschodniej części przez jezioro/zatokę Ponary z Czarnym i Trędlą. U wyjścia z Ponar leżą wyspy Trzciniak Wielki i Trzciniak Mały, Olszowy Ostrów. Na południe wybiega półwysep Długi Ostrów. Na jego krańcu leży wyspa Zielony Ostrów oraz 3 wyspy zwane Łabunami. Południową część jeziora dzieli na dwie zatoki półwysep kretowiński gdzie znajdziemy wyspy Wielki i Mały Ostrów, Brzozową Kępę czy Gołą Kępę.

W okolicach Jeziora Narie można obserwować następujące ptaki: orły, perkozy, myszołowy, łabędzie i kormorany. To właśnie na Jeziorze Narie znajduje się jedno z największych skupisk kormoranów. Gatunku, który jest objęty ochroną. Gniazduje w koloniach drzew zajmując całe wyspy. Miejsce gniazdowania kormorana łatwo poznać ponieważ wszędzie jest biało i sucho – jego odchody niszczą wszelką roślinność.

Ryby w jeziorze Narie

Rybostan jeziora Narie jest całkiem bogaty. Dominujące gatunki ryb to: płoć, leszcz, szczupak, okoń, lin, wzdręga, węgorz oraz sielawa ale można też spotkać sandacza, miętusa pospolitego czy suma pospolitego.
Oznaką czystości Jeziora Narie jest choćby to, że można spotkać tu raki.
Wokół jeziora Narie i na nim obowiązuje strefa ciszy, co oznacza, że nie wolno tam pływać używając silników spalinowych. Podnosi to atrakcyjność jeziora w oczach wędkarzy jak i nurków. Gospodarzem jeziora jest zakład rybacki w Bogaczewie – tu można nabyć zezwolenia wędkarskie.
Najbliższa większa wieś, do której dojeżdża PKP to Żabi Róg a miasto to Morąg.
Nad jeziorem położone są: Kretowiny, Bogaczewo, Gulbity, Boguchwały, Pojezierce i Wilnowo